”Nets” treneris uzticās latvietim Kurucam, un tas sekmējas ar jaunu rezultivitātes rekordu Rodionam
22/12/2018
Bērnības našķi jeb nostaļģija un atgriešanās 90tajos gados
25/12/2018

Neesi aita – neļauj lielajiem medijiem sevi apcirpt! Kāds labums viņiem ir no nepatiesu ziņu publicēšanas? Lūk…

FOTO AVOTS: tvnet.lv

Latvijas galvenie mediji – apgāž ar “mēsliem” mazās ziņu lapas, kas it kā izplata viltus ziņas, kamēr paši arī publicē ziņas, kuru patiesumu apskauž lielākā daļa to lasītāju.

Sāksim ar atbildi ar bieži uzdoto jautājumu – kāpēc tiek publicētas ziņas ar skaļiem un, iespējams, pat nepatiesiem vai divdomīgiem virsrakstiem? Atbilde uz šo jautājumu ir pavisam vienkārša – skaļš virsraksts ar nosuskumu “Rīgā nofilmēts vīrietis, kas apčurā pieminekli (VIDEO)”, piesaistīs daudz vairāk apmeklētājus un skatījumus mājaslapai nekā “Vīrietis Rīgā apgāna pieminekli”. Kāpēc? Pirmajā nosaukumā tiek paskaidrots daudz vienkāršākā valodā viss un uzreiz var saprast, kas tur notiek, turklāt, ir arī pierakstīts, ka ir video. Tātad – varēs redzēt ko tas vīrietis tur dara.

Bet kāpēc viņi to dara? Kā iepriekš tika minēts – lapas skatījumi, reitingi un līdz ar to, arī ienākumi! Šie skaļie virsraksti piesaista vairāk cilvēkus nekā parasti nosaukumi. Līdz ar to, uz šo rakstu uzspiedīs vairāk cilvēku. Tādā veidā, lapa audzēs reitingus, kas palīdzēs piesaistīt firmas, kas gribēs iegādāties reklāmas pie viņiem. Savukārt, reklāmas no tādām firmām kā Google, kura izvieto reklāmas lapā automātiski un pēc tam maksā par izdarītajiem klikšķiem uz tām, arī uzreiz ir ar lielāku procentuālu iespējamību, ka tiks vairākas reizes nospiestas un līdz ar to, lapa vairāk nopelnīs.

Tādas lapas ir daudzas. No neoficiālajām, bet populārajām, agrāk bija tādas kā “vip-klubs.lv”, “best4u.lv”, “kosjauns.lv”, kas piederēja sabiedrībā zināmajam Raivim Raspopovam. Bija arī “redzams.lv”, “delffi.lv”, kuras savukārt piederēja tautā plaši aprunātajam mūziķim Nikam Endziņam jeb Neidam. Pēc tam bija arī tādas lapas ar nosaukumiem kā “neticami.lv”, kas piederēja Artūram Vasiļjevam. Šis lapas tika pēc izskata un nosaukuma veidotas ļoti līdzīgi citām, Latvijā populārām mediju lapām. Pēc tam gan dažas no lapām mainīja domēnus, lai varētu izvairīties, visticamāk, no nodokļu nemaksāšanas. Bet vēlāk, lapas vai nu apstādināja valsts vadošās iestādes vai arī paši īpašnieki tās izdzēsa, ņemot vērā to, ka tapa likumi un aizliegumi par nepatiesu ziņu izplatīšanu.

Lai vai kā – liels nopelns šiem likumiem bija tieši “lielie” jeb oficiālie mediji, kuriem burtiski skauda, ka šādi cilvēki pelna ar to naudu. Jo parasti šie cilvēki strādāja vieni un ar to nopelnīja aptuveni 2000 eiro mēnesī. Lielie mediji, kuri tautā ir visplašāk pazīstamie, parūpējās par pāris skandaloziem rakstiem, kuri cilvēkiem atvēra acis. Protams, tas nebija slikti, tomēr viņi savu uzdevumu izpildīja – neļāva pārējiem nopelnīt un paši uzvārījās. Ņemot vērā, ka šie mediji vēlāk šo rakstu var pavērst par nomelnošanu, mēs viņu nosaukumus neatklāsim, bet liksim Jums pašiem saprast. Tas taču nebūs tik grūti.

Bet šoreiz runa ir par ko citu. Vai tiešām šie mazie mājaslapu īpašnieki ir vienīgie, kas raksta nepatiesas ziņas un cenšas sacerēt rakstu nosaukumus, kuri piesaistīs pēc iespējas lielāku auditoriju? Vai tomēr arī šie lielie mediji spēlē uz cilvēku lētticību un cenšas pacelt reitingus ar lētiem rakstiem, kas nes vieglu peļņu un daudz skatījumus?

Protams, ka ir arī šādi nosaukumi no lielajiem medijiem. Lai arī kā mēs vēlētos nosaukt viņu nosaukumus, mēs to nevaram, tieši tāpēc, ka viņi pēc tam parūpētos, ka mēs it kā viņus nomelnojam. Lai arī tā nav – viss ko sakām ir taisnība. Daudziem rakstiem ir īpaši skaļi nosaukumi – īpaši tiem, kas ir par politiku. Tie tā jau pievilina lasītājus un tad vēl tiek pierakstīts kas tāds, kas vēl vairāk liek atvērt to rakstu un pacelt lapai reitingus.

Nevaram gan arī nosaukt nevienu precīzu, tomēr kaut ieejot kādā no šiem portāliem, paņemot kādu no populārākajiem rakstiem un ieejot komentāros, var ļoti labi pārliecināties, ka šī informācija ir nepatiesa vai nepārbaudīta līdz galam. Lasītāji komentāros arī raksta, ka tā ir nepatiesa ziņa.

Lai nekļūtu par viltus ziņu upuri, labāk būtu atgriezties pie ziņām no avīzēm!

Lai vai kā – raksti ir daudz un pirms uz kāda no tiem spiest vai vispār – publicēt savos sociālajos tīklos, vēlams pārbaudīt ziņas patiesumu. To var darīt viegli – izvērtēt, cik ļoti, vilinošs ir virsraksts. Tāpat kā ar reklāmām internetā – jo vairāk labumus bezmaksas piedāvā, jo lielāka iespējamība, ka reklāma neko nedod, bet apkrāpj cilvēkus. Tāpat arī ar rakstiem – jo vilinošāks virsraksts, jo lielāka iespējamība, ka ziņa ir nepatiesa vai pavērsta tā, lai cilvēkiem būtu lielāka vēlme to atvērt.


Lai arī televīzija nav tā drošākā informācijas ieguves vieta, jo arī tur mēdz būt nepatiesa informācija, tomēr iesakām labāk skatīties oficiālās ziņas televīzija. Daudz drošāk nekā ziņas internetā. Protams, arī apdomāt kādas ziņas skatās. Jāskatās tas, kas tiešām pilda ziņu funkciju, nevis baumu popularizēšanu. Un pēc tam – vai par to runā televīzijas oficiālās ziņās – tur tā nevar cilvēku apjokot ar nepatiesām ziņām.

Pērn, kanāla LTV1 raidījums ”Aizliegtais Paņēmiens” uzņēmās iniciatīvu un uzņēma speciālu raidījumu par nepatiesu ziņu izplatīšanu. Protams, raidījums nebija peļams, tomēr lielākais ”sāls” šajā brūcē palika neaiztikts. Tika runāts par mazajiem portāliem, kurus darbina privātpersonas, bet netika aiztiktas lielās lapas, kuras strādā kā uzņēmumi. Tas ir skumji, jo šīs lapas joprojām izplata nepatiesas un nepārbaudītas ziņas un netiek par to sodītas, jo nav tāda likuma un visi uzskata, ka ziņas ir patiesas. Šeit ir tāpat kā ar noziedzniekiem – soda mazos, lielie paliek brīvībā. Vienīgi šeit mazās mājaslapas ver ciet, īpašniekus soda, kamēr lielie uzņēmēji, kam pieder milzīgas lapas un uzņēmumi peldas naudā un smejas par cilvēkiem, kas šīs ziņas lasa.

Uzmanies pirms lasi ziņas internetā! Ziņu veidotāji ar to pelna un, lai vairāk nopelnītu, viņiem vajag vairāk Tavus klikšķus, skatījumus un pārpublicēšanas sociālajos portālos. Esi vērīgs – neļauj sevi apšmaukt ar nepatiesām ziņām! Neesi aita – neļauj sevi apcirpt! Skaļi virsraksti un uzrunājoša titulbilde NAV iemesls spiest uz raksta!

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Instagram
Draugiem.lv